Atanamayan Öğretmen Okul Onunde Mısır Satıyor

Atanamayan Öğretmen Okul Onunde Mısır Satıyor

 

Turan KURT Kastamonu, (DHA)- Kastamonu’da yaşayan Manisa Celal Bayar Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümü mezunu 25 yaşındaki Mesut Kazancı, öğretmen olarak atanamayınca, İsfendiyarbey İlköğretim Okulu önünde bardakta mısır satarak ekmek parasını kazanmaya çalışıyor.

 

 

 

uran KURT Kastamonu, (DHA)- Kastamonu’da yaşayan Manisa Celal Bayar Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümü mezunu 25 yaşındaki Mesut Kazancı, öğretmen olarak atanamayınca, İsfendiyarbey İlköğretim Okulu önünde bardakta Mısır satarak ekmek parasını kazanmaya çalışıyor.

Celal Bayar Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü’nden 2008 yılında mezun olan 25 yaşındaki Mesut Kazancı, 3 yıldır atanamaması sonucu 1,5 yıl büyük bir alışveriş merkezinde reyon görevlisi olarak çalıştıktan sonra 6 aydır da bardakta Mısır satmaya başladı. Kardeşi de üniversitede hukuk eğitimi alan Mesut Kazancı, maddi durumu iyi olmayan ailesinden harçlık istemeye utandığı için arkadaşıyla birlikte yıllarca öğretmen olarak eğitim vermeyi düşündüğü ilköğretim okulu önünde Mısır satıyor. Milli Eğitim eski Bakanı Nimet Çubukçu’nun Ağustos ayında 55 bin öğretmen alacakları yönünde söz verdiği zaman umutlandığını belirten Kazancı, KPSS’den 81 puan almasına rağmen atanamamanın hayal kırıklığını yaşıyor.

AİLE EKONOMİSİNE EĞİTİM DEĞİL MISIR DESTEĞİ

Üniversiteden mezun olduktan sonra öğretmenlik hayalleri kuran Mesut Kazancı, kısa süre sonra hayatın gerçekleriyle karşılaştı. Her yıl KPSS’ye giren, son sınavda ise 81 puan almasına rağmen atanamayan Mesut Kazancı, hem aile ekonomisine katkı sağlamak, hem üniversite eğitimi alan kardeşine para gönderebilmek, hem de kendi geçimini sağlayabilmek için okul önünde bardakta Mısır sattığını dile getirdi.

MISIR SATMAYI DEĞİL, ÖĞRENCİLERİMİ İSTİYORUM

Milli Eğitim eski Bakanı Nimet Çubukçu’nun Ağustos ayında tek seferde 55 bin öğretmen alınacağı yönünde yaptığı açıklama sonrası umutlandığını, ancak sadece 11 bin öğretmen alınması sonucu hayal kırıklığına uğradığını belirten Kazancı, bardakta Mısır sattığı İsfendiyarbey İlköğretim Okulu’nun idışıı yerine çinde öğretmenlik yapmayı, öğrencileriyle birlikte olmayı çok istediğini söyledi. Şanslı olduğunu belirttiği meslektaşları ile nöbetçi oldukları zamanlarda sohbet ettiğini söyleyen Kazancı, her gün okulun tabelasını gördüğünde hüzünlendiğini belirterek, ‘Burada bardakta Mısır satmayı değil, içeride öğrencilerime ders anlatmak istiyorum’ dedi.
Hayatın zor şartları altında ayakta kalabilmek için üniversite mezunu arkadaşı ile birlikte ortak bir seyyar araba satın aldıklarını belirten Kazancı, ‘Bu yaşımızda annemizden, babamızdan ne kadar cep harçlığı alabiliriz, bu şekilde aile bütçesine katkı sağlamak, hem kendi harçlığımızı çıkarmak amacıyla bu işe yöneldik. Bardakta Mısır işini araştırdık. Arkadaşımla ortak seyyar araba araba alıp bu işe başladık’ dedi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI SÖZÜNÜ TUTSUN

Kendisi gibi binlerce genç ve öğretmen adayının atama mağduru olduğunu ifade eden Kazancı, kendilerine verilen sözün yerine getirilmesini isteyerek, Milli Eğitim Bakanlığı’nın söz verdiği 55 bin öğretmenden geriye kalan 44 bin atamanın gerçekleşmesini istedi.

ÖĞRENCİLERE DERS YARDIMI

Çevredeki dershanelerde okuyan bazı öğrencilerin kendisini tanıdığı için derslerde takıldıkları konular için destek istediğini söyleyen Kazancı, ‘Öğrencilerin Sosyal Bilgiler alanındaki sorularına yardımcı olmaya çalışıyorum’ diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  MISIR ARABASI

Posted by admin

Website: http://misiristan.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir