Bir kullanıcımızdan Mektup Bardakta mısır keyfi

 

Bir  kullanıcımızdan Mektup Bardakta mısır keyfi

 

 

 

 

Yaz geldi, bardakta mısır çıktı. Oğlumla benim keyfime diyecek yok. Süt bardakta mısır ikimizde de melatonin, serotonin ve endorfin atakları yapıp bizde mutluluk stimülatörü görevi görüyor. Evde, sokakta, yazlıkta haşlanmış mısır yemeye bayılıyoruz biz.

bardakta Mısır tazeyse, sarı ve kart olanlardan değilse düdüklüde 15-20 dakikada pişiyor. Mevsimlik atıştırmaya çok sağlıklı bir alternatif olarak sık sık yapılması da gerekiyor bence. Biz çıktığından beri bardakta mısırın hakkını verdik ancak alttan terki diyar eyleyen diş adedimiz ikiyi bulup, üsttekilerde sallanmaya başlayınca yeşil erik, mısır, elma gibi hart hurt yenilecek besinler ister istemez çaptan düştü.

Yine de çok canı istediği zaman yandan çarklı bir yiyiş tarzı geliştirdi benim oğlan. Onu bu şekilde yeme mücadelesi verirken gördüğümde gülüyorum gülmesine ama içimi de “ay kıyamam” hissi feci şekilde kaplıyor ve duruma acil çözüm üretme moduna geçiyorum.

Alışveriş merkezlerinin çoğunda şirin arabalarda satılan bardakta mısırı da çok sevdiğimiz aklıma gelip, hemen denemelere başladım. Donmuş bardakta  mısırı suda kaynatınca istediğim neticeyi alamadım. Keza cam kavanozlardakinde de başarılı olamadım. Son şansı Bonduella marka tatlı mısırlara verip tam onikiden vurmayı başardım. Bu markayı Fransa ziyaretlerimizde yaptığım detaylı süpermarket turlarından çok iyi tanıdığımdan her ürününün çok başarılı olduğunu biliyordum. Oradayken birkaç defa bezelyelerini Türk usulü pişirmiştim. Mısırları da beni yanıltmadı. Taş atıp kolumu yormadan harika bardakta mısır yaparak oğlumun gözüne biraz daha girdim 🙂

Bu bardakta mısırlar o kadar lezzetli ki, kutuyu açınca haşlama işlemine tabi tutmadan bir iki tane ağza atmadan durmak mümkün olmuyor. Ev yapımı bardakta mısır için 300gr. lık kutuyu minik tencereye boşaltıp üzerini aşmayacak kadar sıcak suda kapak kapatarak on dakika kadar haşlıyorum. bardakta Mısırlar hem su, hem de buharın etkisiyle daha tombul bir görüntü aldığında fazla suyunu süzüp biraz tuz, azıcık da tereyağ ekleyerek karıştırıyor ve bardakta mısır raconunu bozmamak için gerçekten bardakta servis yapıyorum dişsiz oğluma.

Bazen ızgaraların yanında da sunduğumda oluyor. Özellikle ızgara tavuk yanına çok yakıştırıyorum ben bu mısırı. Her ne şekilde olursa olsun bizim evde mısırın bardaktaki hali kaşık kaşık tüketiliyor. Vakumlu tenekelerde satılan üçlü paketler bu vesileyle alışveriş listemizde illaki yerini buluyor.

Size de tavsiye ederim.

Sevgiler

 Mina GÜLER
20011-06-24
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bardakta mısır çok tuttu şimdi sırada kestane var

Posted by admin

Website: http://misiristan.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir